Balık yağının faydaları nelerdir? Balık yağıyla cilt bakımı ve saç sağlığı hakkında bilmeniz gerekenler...

Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

Balık yağının faydaları nelerdir? Balık yağıyla cilt bakımı ve saç sağlığı hakkında bilmeniz gerekenler...

Hangi balık yağı kullanılmalı?

Yağı en çok kullanılan balıklar arasında; uskumru, gökkuşağı alabalığı, göl alabalığı, pisi balığı, ringa balığı, levrek, sardalya, kılıç balığı, istiridye, açık ton balığı, mavi yüzgeçli orkinos, sarı yüzgeçli ton balığı, kalkan, hamsi ve somon yer almaktadır. Yağ elde etmek için en çok açık ton balığı, ringa, uskumru, sardalya, göl alabalığı ve somon yer alır. Balık yağının kalitesi büyük oranda, hangi balıktan alındığına bağlıdır.

Balık yağının faydaları nelerdir?

Balık yağı; çeşitli kalp hastalıkları, yüksek kolesterol, depresyon, anksiyete, AHDH, bağışıklık sistemi, kanser, diyabet, enflamasyon, artrit, IBD, AİDS, Alzheimer hastalığı, göz bozuklukları gibi hastalıkların tedavisinde faydalıdır. Balık yağı ayrıca diyet yaparken, gebelik döneminde, doğurganlığı artırıcı özelliği için ve akne, sedef gibi cilt bozukluklarında da kullanılır.

Balık yağı diğer yararlı esansiyel yağ asitleri, alfa-linolenik asit ya da ALA ve Gamma-linolenik asit ya da GLA içerir.

Temel olarak, balık yağı insanın bağışıklık sistemini geliştirme potansiyele sahiptir ama yine de insanlar üzerinde daha fazla araştırma gereklidir. Balık yağı aynı zamanda, lupus hastaları için, ateş, deri döküntüleri ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olmak için de kullanılmaktadır.

Balık yağı

Balık yağıyla cilt bakımı

Balık kuru cilt üzerinde iyileştirici bir etkisi vardır. Cilde parlaklık ve canlı bir görünüm sağlar. Egzama, sedef hastalığı, kaşıntı, deride kızarıklık, deri lezyonları ve döküntüleri gibi çeşitli cilt sorunları tedavisinde faydalıdır. Sedef hastalığı açısından, balık yağı içinde mevcut olan EPA, arakidonik asit üreterek pro-enflamatuar maddelerin büyümesini kısıtlar. Bu nedenle balık yağı, sedef hastalığında da topikal yardımcı olarak uygulanabilir.

Balık yağı kapsülleri düzenli tüketildiğinde, deriden nem kaybını azaltmada yardımcı olur. Ayrıca balık yağı güneş yanığını önlemede de etkilidir.

Balık yağı saça sürülür mü?

Omega-3 büyümeyi uyarıcı özelliklere sahiptir böylelikle saç köklerinin beslenmesini sağlar. Balık yağı saça parlaklık verir. Saç gelişimin, korur ve saç dökülmesini önlemede yardımcı olur. Protein, saç sağlığı için önemli bir kaynaktır ve protein açısından zengin olan balık, saça iyi gelir. Balık yağını saçınıza sürdüğünüz maskeye ekleyebilirsiniz fakat haftada iki gün balık yemek tüm vücudunuza fayda sağlayacaktır.


Balık Yağı Faydaları Nelerdir? : Faydaları nelerdir hangi balık yağı kullanılmalı balık yağı saça sürülür mü balık yağıyla cilt bakımı bağışıklık sistemini geliştirme sedef hastalığı kuru ciltler için balık yağı saç dökülmesi balık yağı balık yağının faydaları


Unutma, bir şeyin yapılamaz olduğunu düşünerek uyursan, başkasının o şeyi yaparken çıkardığı gürültüyle uyanırsın. // Konfüçyüs

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler