Balık yağının faydaları neler? Balık yağının cilde saça faydaları neler? Hangi yağ daha iyi? Zayıflatır mı saç çıkartır mı? Psikolojik sorunlara da iyi gelir.

Balık Yağı Faydaları | Neye İyi Gelir? Hangi Balık Yağı İyi?

Balık yağının faydaları neler? Balık yağının cilde saça faydaları neler? Hangi yağ daha iyi? Zayıflatır mı saç çıkartır mı? Psikolojik sorunlara da iyi gelir.

Hangi balık yağı daha iyi?

Yağı en çok kullanılan balıklar arasında; uskumru, gökkuşağı alabalığı, göl alabalığı, pisi balığı, ringa balığı, levrek, sardalya, kılıç balığı, istiridye, açık ton balığı, mavi yüzgeçli orkinos, sarı yüzgeçli ton balığı, kalkan, hamsi ve somon yer almaktadır. Yağ elde etmek için en çok açık ton balığı, ringa, uskumru, sardalya, göl alabalığı ve somon kullanılır. Balık yağının kalitesi büyük oranda, hangi balıktan alındığına bağlıdır.

Balık yağı

Hangi balık yağı daha iyi? Açık deniz balıkları ve aynı zamanda yağlı balıklar en iyi kaynaklardır.

Balık yağının faydaları neler?

Balık yağı; çeşitli kalp hastalıkları, yüksek kolesterol, depresyon, anksiyete, AHDH, bağışıklık sistemi, kanser, diyabet, inflamasyon, artrit, IBD, AİDS, Alzheimer hastalığı, göz bozuklukları gibi hastalıkların tedavisinde faydalıdır. Ayrıca diyet yaparken, gebelik döneminde, doğurganlığı artırıcı özelliği için ve akne, sedef gibi cilt bozukluklarında da kullanılır.

Balık yağının faydalarına liste olarak özetleyecek olursak.

 • Kalp sağlığını korur
 • Psikolojik hastalıkların oluşmasını önler
 • Kilo vermeye yardımcı olur
 • Göz sağlığını korur ve iyileştirir
 • İltihabı azaltır
 • Sedef ve dermatit gibi cilt hastalıklarını iyileştirir
 • Karaciğer yağlanmasına iyi gelir
 • Astım ve alerjileri iyileştirir
 • Kemik sağlığını korur

Balık yağı diğer yararlı esansiyel yağ asitleri, alfa-linolenik asit ya da ALA ve Gamma-linolenik asit ya da GLA içerir.

Balık yağının faydaları neye iyi gelir

Temel olarak, tıpkı kril yağı gibi bağışıklık sistemini geliştirme potansiyeline sahiptir. Aynı zamanda, lupus hastaları için, ateş, deri döküntüleri ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olmak için de kullanılmaktadır.

Balık yağının cilde faydaları

Kuru cilt üzerinde iyileştirici bir etkisi vardır. Cilde parlaklık ve canlı bir görünüm sağlar. Egzama, sedef hastalığı, kaşıntı, deride kızarıklık, deri lezyonları ve döküntüleri gibi çeşitli cilt sorunları tedavisinde faydalıdır.

Balık yağının cilde faydaları

Sedef hastalığı açısından, balık yağı içinde mevcut olan EPA, arakidonik asit üreterek pro-enflamatuar maddelerin büyümesini kısıtlar. Bu nedenle sedef hastalığında da topikal yardımcı olarak uygulanabilir.

Balık yağının cilde faydalarını liste halinde özetlersek :

 • Güneş yanığına ve hasarlarına iyi gelir
 • Akneyi geçirir
 • Cilt kızarıklığı, kuruluk, kaşıntı sorunlarını düzeltir
 • Cilt kanseri riskini önler
 • Kırışıklıkları azaltır

Balık yağı kapsülleri düzenli tüketildiğinde, deriden nem kaybını azaltmada yardımcı olur. Ayrıca yüzdeki şişkinlikler için de çok faydalıdır.

Alternatif bitkisel omega-3 kaynağı olarak nori yosunu tüketilebilir.

Balık yağının saça faydaları

Omega-3 büyümeyi uyarıcı özelliklere sahiptir böylelikle saç köklerinin beslenmesini sağlar. Balık yağı saça parlaklık verir. Bu durumda balık yağı saç uzatır mı? Evet uzatır. Peki balık yağı saç çıkarır mı? Bunun da cevabı evettir.

Saç gelişimini destekler ve saç dökülmesini önlemede yardımcı olur. Protein, saç sağlığı için önemli bir kaynaktır ve protein açısından zengin olan balık, saça iyi gelir. Kapsülü, saçınıza sürdüğünüz maskeye ekleyebilirsiniz fakat haftada iki gün balık yemek tüm vücudunuza fayda sağlayacaktır.

Bu yüzden balık tüketmediğiniz günler, omega-3 takviyesi kullanabilirsiniz. Temiz içerikli, sağlıklı, onaylı, sertifikalı markaları tercih etmeniz gerekir.


Balık Yağı Faydaları | Neye İyi Gelir? Hangi Balık Yağı İyi?


Genelde sinirli, gergin, stresli, negatif düşünen biriyseniz büyük ihtimalle bağırsak floranız bozuktur. Mutlaka bir dışkı testi yaptırın ve sebze ağırlıklı beslenin.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler