Baklanın faydaları neler? Neye iyi gelir? Kemik sağlığını koruyan, bağışıklık sistemini güçlendiren, kansızlığın doğal ilacı, kolesterolü düşüren yiyecekler.

Baklanın Faydaları Nelerdir? Bakla Neye İyi Gelir?

Baklanın faydaları neler? Neye iyi gelir? Kemik sağlığını koruyan, bağışıklık sistemini güçlendiren, kansızlığın doğal ilacı, kolesterolü düşüren yiyecekler.

Mineral, vitamin, lif ve protein açısından zengin olan bakla tüm dünyada farklı şekillerde tüketilmektedir. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve sinir sistemine iyi gelmesiyle ünlü olan baklanın faydalarına bakalım.

Baklanın faydaları

Baklanın faydaları

Protein, lif, folik asit, protein, manganez, bakır, fosfor, magnezyum, demir, potasyum, tiyamin (B1 vitamin kompleksi) ve çinko açısından çok zengindir. Tam bir B vitamini kaynağı olan bakla selenyum ve kalsiyum açısından da oldukça zengindir.
Parkinson hastalığını önler.Sinir sisteminin dopamin üretememesiyle parkinson hastalığı ortaya çıkar. Bakla dopamin üretilmesini sağlayan levdopa içerir.Parkinson hastalığının tedavisinde oldukça etkili bir rolü olduğu yapılan araştırmalarda kanıtlanmıştır.
Özürlü doğumları önler. 23.000 kadın üzerinde yapılan araştırmada, içeriğindeki folik asit sayesinde özürlü doğumlarda oldukça önemli bir düşüş görülmesini sağlamıştır.

Baklanın faydaları nelerdir

Bakla neye iyi gelir?

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bakla, hücrelerin zarar görmesi ve hastalıkların önlenmesinde önemli bir antioksidan görevi görür. Bu özelliğiyle ayrıca yaşlanmayı da önler.
Kemik sağlığını korur. Magnezyum ve bakır açısından zengin olan bakla kemik formunu korur ve kalsiyum atılımını artırır.
Kansızlığın ilacı bakla! Demir, hemoglobin üretimi için gereklidir. Demir eksikliği kansızlık, aşırı yorgunluk, zayıflama, sersemlik ve nefes kesilmesine sebep olur. Baklada bol miktarda demir bulunur.
Yüksek kan basıncını düşüren mucize. Yüksek potasyum ve magnezyum içeren yiyecekler arasında önemli bir yeri olan bakla, bu sayede yüksek kan basıncının dengelenmesinde önemli rol alır.

saça iyi gelen yiyecekler


Bakla zayıflatır mı? Baklada lif oranı yüksektir. Kalorisi düşük, lif oranı, protein oranı yüksek olan baklayı diyet döneminizde tüketebilirsiniz. Size tokluk hissi verecektir.
Kolesterolü düşüren yiyecekler denildiğinde bakla, listenin ilk beşindedir. İçeriğindeki çözülebilir lif, sindirim sistemine yardımcı olur ve kolesterolü düşürür. Ayrıca saçın uzamasını ve çıkmasını sağlayan yiyecekler arasındadır.


Baklanın Faydaları Nelerdir? Bakla Neye İyi Gelir?


Yapılan son araştırmalara göre; sosyal bir çevreye sahip olan kişiler daha az hastalanıyor.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler