Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalıyız? Bağışıklık güçlendirici yiyecekler şeyler neler?

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapmalıyız?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalıyız? Bağışıklık güçlendirici yiyecekler şeyler neler?

Güçlü bir bağışıklık sistemi, kişiyi pek çok hastalığa karşı korur. Virüslerden, bakterilerden ve parazitlerden korunabilmek için gerekli olan en önemli şey iyi bir bağışıklık sistemidir. Çünkü bağışıklık sistemi güçlü olduğunda, sisteme zarar verebilecek oluşumların hem ömrü çok kısa olur hem de vücutta yerleşip yer edinebilecekleri bir fırsat bulamazlar.


Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek


Bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılması gereken basit ve önemli şeyler var. Bunlar dikkate alındığında hasta olmak da zorlaşır. Bilirsiniz ki bazı kişiler çok daha sık hastalanırken, bazıları hastalıklara karşı çok daha dirençlidir. İşte bunun sebebi, o kişilerin daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmalarıdır.

Siz de bazı önemlerle bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Bunlar neler şimdi birlikte bakalım.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalıyız?

İnsan hayatında bir anda köklü bir değişiklik yapmak genelde zor olabilir. Fakat hiç değilse değişime başlamak gerekir. En azından bir yerden. Çünkü bağışıklık sistemi tüm canlıların en önemli korunma kalkanıdır. Bu kalkan sağlam olduğunda, hastalıklar da o canlıdan uzak durur.


  • Her şeyden önce stresten uzak durmak
  • Gün ışığı almak
  • Günde ortalama 2 litre su içmek
  • Bazı takviyeler kullanmak
  • Sağlıklı bir beslenme şekli uygulamak

Şimdi bu maddeleri biraz açalım ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalıyız daha detaylı şekilde bakalım.

Bağışıklık sistemi güçlendirici şeyler

İlk başta stresten uzak kalmak geliyor. Mutlaka denk gelmişsinizdir, büyük bir stres veya travma yaşayan kişilerde kısa süre sonra bazı hastalıklar ortaya çıkar. Ki bunlar özellikle bağışıklık sistemi hastalıkları olarak isimlendirilen hastalıklardır. Yani stres ve travmaların bağışıklık sistemi üzerinde oldukça önemli olumsuz etkisi vardır.


Peki stresten uzak durmak için ne yapmak gerekir? Stres unsurlarından uzak durmak, onları ortadan kaldırmak. Yaşanmış olan bir travma varsa, mutlaka bir terapistle bu sorun hakkında konuşmak.


Bağışıklık sistemi güçlendirici şeyler


Bağışıklık sistemi güçlendirici şeyler arasında en az stres kadar önemli olan bir diğer şey de gün ışığı almaktır. 11:00 ile 15:00 arası gün ışığı almak için en iyi zamandır. Fakat yapılan araştırmalar göstermiştir ki, günün herhangi saatinde hatta akşam gece saatlerinde dahi dışarıda bir saat yürümek, metabolizmayı güçlendirmeye yardımcı olmaktadır.

Bağışıklık güçlendirici yiyecekler

İlk olarak dikkat edilmesi gereken günde ortalama 2 litre su içmektir. Bu vücuttaki sirkülasyonun doğru şekilde sağlanmasına yardım etmektedir. Gerekli tahliller yapıldıktan sonra C vitamini, D vitamini, Omega-3-6, Beta-glukan ve B vitamini takviyeleri kullanmak da önemlidir.


Bağışıklık güçlendirici yiyecekler


Sağlıklı beslenme maddesini açalım biraz da. Karbonhidrattan ve şekerden uzak durmak bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalıyız sorusunun kilit noktalarından biridir. Çünkü günümüzde artık doğallığını ve faydasını yitirmiş olan karbonhidrat ve şeker içeren yiyecekler ve içecekler bağışıklık sistemine en çok zarar verenlerdendir.

Çayınıza 2 şeker atıyorsanız 1 atmaya başlayın ve daha sonra sıfıra indirin. Ekmek yemeyin, makarna, pilav, patates yerine sebze yemeyi tercih edin. Başlangıç olarak karatay diyeti yapabilirsiniz.

Elbette sarımsak ve kokmak istemeyenler için siyah sarımsak da sofrada mutlaka bulunması gerekenlerdendir.


Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapmalıyız?


Trabzon hurması bağırsak florası için mükemmel bir meyvedir. Bağırsak florasında bulunan yararlı ve zararlı bakterileri dengeler. Kabızlık şikayetine karşı da mükemmel bir çözüm olur.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler