B6 vitamini hangi hastalıklara iyi gelir? Hangi yiyeceklerde b6 vitamini var? Faydaları ve doz aşımında zararları nelerdir?

B6 Vitamini Faydaları Neler? Ne İşe Yarar? Neye İyi Gelir?

B6 vitamini hangi hastalıklara iyi gelir? Hangi yiyeceklerde b6 vitamini var? Faydaları ve doz aşımında zararları nelerdir?

B6 Vitamini

B6 vitamini protein ve kırmızı kan hücrelerinin vücudumuzda metabolize edilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir, kan şekeri seviyesini dengeler ve cildi gençleştirir. Son yapılan araştırmalara göre de sigara içen kişilerde akciğer kanseri riskiyle savaştığı belirtilmiştir.

Günlük kullanım dozu ortalama olarak 1.3 mg dır. 50 yaş üzeri erkekler için 1.7mg, 50 yaş üzeri kadınlar için ise 1.5 mgdır.

B6 vitamini nelerde var?

B6 vitamini hangi hastalıklara iyi geliyor?

Peki hangi yiyeceklerde b6 vitamini var? Özellikle nohut, pirinç, patates gibi tahıl ürünlerinde, fındıkta, kestanede, ıspanakta, tuna ve somon başta olmak üzere balıkta, hindide, incir, ördek, kırmızı et, avokadoda, yulaf ezmesinde, erikte ve muzda b6 vitamini bulunuyor.

B6 vitamini faydaları

B6 vitamininin faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle sinir ve bağışıklık sisteminin etkili bir şekilde çalışması için B6 vitamini şart. Kırmızı kan hücreleri içindeki hemoglobin, dokulara oksijen taşır. Yani vücudumuzun hemoglobin üretmesi için B6 vitaminine ihtiyacı vardır. B6 vitamini aynı zamanda taşınan oksijenin arttırılmasını sağlar. Bu yüzden, B6 vitamin eksikliği anemiye yol açabilmektedir.

B6 vitamini hangi hastalıklara iyi gelir? Ne işe yarar?

Parkinson hastalığı, depresyon, migren, kronik ağrılar ve baş ağrılarına sebep olan seratonin ve dopamin eksikliğinin giderilmesinde b6 vitamininin önemli etkisi bulunuyor. Ayrıca karpal tünel sendromu hastalığında B6 vitamin takviyesinin önemli bir yeri var. PMS olarak da bilinen premenstrüel sendromunu ise daha çok B6 vitamin eksikliği bulunan kadınların yaşadığı yönünde iddialar bulunuyor.

Yüksek homosistein seviyesi, kalp krizi ve felç için bağımsız bir risk faktörüdür. Yüksek orandaki homosisteinin koroner arterlere zarar verebileceği ya da kan pıhtılaşmasını kolaylaştırabileceği yönünde açıklamalar var. B6, B12 vitamininin veya folik asit kullanımının bu riskleri azaltabileceği yönünde çalışmalar devam etmekte.

B6 vitamininin faydaları

B6 Vitamininin Zararları Nelerdir?

B6 vitamininin günlük dozu çok önemlidir.

Doz aşımında toksik etki yapmaktadır ve kol ve bacaklardaki sinir sistemine zarar vermektedir. Tüm yetişkinler için günlük limit 100mg civarında olmalıdır.


B6 Vitamini Faydaları Neler? Ne İşe Yarar? Neye İyi Gelir?


Haftada kaç gün banyo yapılmalı? Saç ve cilt sağlığı açısından haftada 2 kez banyo yapmak idealdir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler