Ayvanın faydaları nelerdir? Ayva yaprağı, çekirdeği ve çiçeğinin çeşitli faydası var. Ayva neye iyi gelir? Ayvada hangi vitaminler var?

Ayvanın Faydaları Nelerdir? Ayva Neye İyi Gelir?

Ayvanın faydaları nelerdir? Ayva yaprağı, çekirdeği ve çiçeğinin çeşitli faydası var. Ayva neye iyi gelir? Ayvada hangi vitaminler var?

Ayvanın faydaları

Ayvanın faydaları aslında çok eski çağlarda keşfedilmiş. Romalılar baldan parfüme kadar pek çok şeyde ayva ve ayva çekirdeği kullanmışlar. Başta boğaz, akciğer, kalp ve mide hastalıkları, göz, bağırsak ve ağız rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan ayva, kışın soğuk algınlığına da çok iyi geliyor.

Ayvadaki vitaminler nelerdir?

Ayvada hangi vitaminler var? Ayva, protein, şeker, organik asit, A, B2 ve C vitamini ve demir, bakır, potasyum gibi minerallerden zengin, tohumları ise yağ ve protein içer. Bu yüzden de ayva kozmetik sektöründen, ilaç sektörüne kadar ayvadan bolca yararlanılıyor.

ayvanın faydaları nelerdir

Ayvanın yararları nedir

Çocukların gelişiminde çok büyük bir rol oynayan ayva, sinir sistemine de çok iyi geliyor. Mide ve bağırsakları zararlı mikroplardan koruyarak hazımsızlık gibi sorunları önlüyor. Ayvanın faydası bununla da bitmiyor. Kuru bir cildiniz veya sağlıksız tırnaklarınız varsa, ayva bu konuda da derdinize deva olabilir. Özellikle kış aylarında bol bol ayva tüketiniz. Ayrıca nezle ve ishale de çok iyi gelen ayvayı komposto olarak bolca tüketebilirsiniz.

İçerdiği vitamin ve minarelerle kalp ve damar hastalıklarından koruduğu, varisi önlediği ve varis tedavisine yardımcı olduğu, cinsel gücü artırdığı bildirilmektedir. Kandaki kötü kolesterolü düşürerek damar sertliğinden korur. Ayva hoşafı ağızdaki yaraların iyileşmesini hızlandırır. Tereyağında pişirilen ayva, balgamı söker, kronik öksürüğe, solunum sistemi hastalıklarına ve bronşite iyi gelmektedir.

Ayva neye iyi gelir?

Vitamin ve mineralleri açısından oldukça zengin olan ayva aynı zamanda antioksidan meyveler arasındadır. Karaciğer ve kalp için çok faydalıdır. Ayva neye iyi gelir dediğimizde aklımıza enflamasyonu azaltan yiyeceklerden biri olması gelir. Ülfer ve reflünün doğal tedavi edicisidir. Ayrıca ayva alerji semptomlarını da azaltır.

ayva neye iyi gelir faydası nedir

Ayvadan ne yapabilirim diye sorduğumuzda; ayva çayı, ayva tatlısı ve ayva reçeli ilk akla gelenler olur. Özellikle hafif bir tatlı olması sebebiyle ayva tatlısı çoğu restoranda menülerde yer alır. Ev yapımı ayva reçeli de diğer reçellere oranla daha az şeker içerdiğinden ve ayvanın faydaları göz önünde bulundurulduğunda, kahvaltı sofralarında sıklıkla tüketilebilir.

Ayva çiçeğinin faydaları nelerdir

Ayva çiçeği kaynatılıp içildiğinde annelerin sütünü artırır, kalbi güçlendirir ve baş ağrısına iyi gelir. Ayva kabuklarının kaynatılıp içilmesi, idrar yolu iltihaplarında iyileşmeyi hızlandırır. Ağızdaki yaralar, boğazdaki şişlik ve ağrı için ayvanın kendisi ayva çiçeği ya da ayva yaprakları kaynatılıp içilebilir. Ayrıca uykusuzluk sorununuz varsa yine aynı şekilde ayva çiçeğini ve yapraklarını, çay gibi demleyip içebilirsiniz. Gördüğünüz gibi ayvanın faydaları meyvenin her yerinde var. Ayvanın içindeki şeker oranı düşüktür bu yüzden şeker hastaları rahatlıkla ayva tüketebilirler.


Ayvanın Faydaları Nelerdir? Ayva Neye İyi Gelir?


5 saatten daha az uyuyanların, 8 saat uyuyanlara göre kalp rahatsızlıklarına yakalanma oranı %40 daha fazla.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler