Ayvanın Faydaları Ayva Çiçeği Yararları Nelerdir Ayva Yaprakları Ayvadaki Vitaminler

Ayvanın Faydaları Nelerdir

Ayvanın Faydaları Ayva Çiçeği Yararları Nelerdir Ayva Yaprakları Ayvadaki Vitaminler

Ayvanın faydaları

Ayvanın faydaları aslında çok eski çağlarda keşfedilmiş. Romalılar baldan parfüme kadar pek çok şeyde ayva ve ayva çekirdiği kullanmışlar. Başta boğaz, akciğer, kalp ve mide hastalıkları, göz, bağırsak ve ağız rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan ayva, kışın soğuk algınlığına da çok iyi geliyor.

Ayvadaki vitaminler nelerdir

Ayva, protein, şeker, organik asit, A, B2 ve C vitamini ve demir, bakır, potasyum gibi minerallerden zengin, tohumları ise yağ ve protein içer. Bu yüzden de ayva kozmetik sektöründen, ilaç sektörüne kadar ayvadan bolca yararlanılıyor.

ayvanın faydaları nelerdir

Ayvanın yararları nedir

Çocukların gelişiminde çok büyük bir rol oynayan ayva, sinir sistemine de çok iyi geliyor. Mide ve bağırsakları zararlı mikroplardan koruyarak hazımsızlık gibi sorunları önlüyor. Kuru bir cildiniz veya sağlıksız tırnaklarınız varsa, ayva bu konuda da derdinize deva olabilir. Özellikle kış aylarında bol bol ayva tüketiniz. Ayrıca nezle ve ishale de çok iyi gelen ayvayı komposto olarak bolca tüketebilirsiniz. İçerdiği vitamin ve minarelerle kalp ve damar hastalıklarından koruduğu, varisi önlediği ve varis tedavisine yardımcı olduğu, cinsel gücü artırdığı bildirilmektedir. Kandaki kötü kolesterolü düşürerek damar sertliğinden korur. Ayva hoşafı ağızdaki yaraların iyileşmesini hızlandırır. Tereyağında pişirilen ayva, balgamı söker, kronik öksürüğe, solunum sistemi hastalıklarına ve bronşite iyi gelmektedir.

Ayva çiçeğinin faydaları nelerdir

Ayva çiçeği kaynatılıp içildiğinde annelerin sütünü artırır, kalbi güçlendirir ve baş ağrısına iyi gelir. Ayva kabuklarının kaynatılıp içilmesi, idrar yolu iltihaplarında iyileşmeyi hızlandırır. Ağızdaki yaralar, boğazdaki şişlik ve ağrı için ayvanın kendisi ayva çiçeği ya da yaprakları kaynatılıp içilebilir. Ayrıca uykusuzluk sorununuz varsa yine aynı şekilde ayva çiçeğini ve yapraklarını aynı çay gibi demleyip içebilirsiniz. Ayvanın içindeki şeker oranı düşüktür bu yüzden şeker hastaları rahatlıkla ayva tüketebilirler.


Ayvanın Faydaları Nelerdir : Ayva ayvanın faydaları ayvanın faydası ayva diyeti zayıflama ayvadaki vitaminler ayvanın yararları ayva çiçeğinin faydaları


Çok yönlü bir yeşil yapraklı sebze olan pazı,''anti-stres minerali olarak kabul edilen magnezyumla yüklüdür. Magnezyum, kasların ve sinirlerin gevşeyip rahatlamasını sağlar.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler