Ayva kompostosundaki vitaminler ve mineraller. Yararları nedir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

Ayva Kompostosunun Faydaları

Ayva kompostosundaki vitaminler ve mineraller. Yararları nedir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

Ayva kompostosu

Komposto şekerli su ve değişik meyvelerle hazırlanan bir içecektir. Evde hazırlanan kompostolardaki sağlıklı ve taze meyveler, kompostoya doğal lezzet renk ve aroma verirler.

Ayva kompostosunun faydaları nelerdir?

Ayva kompostosundaki vitaminler ve mineraller kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir, fosfor, sülfürdür. Özellikle kalp sağlığı için çok faydalı bir içecektir. Aynı zamanda akciğerlere, boğaz, mide, gözler ve iç organların sağlıklı çalışması için de yararlıdır.

Ayva kompostosu hangi hastalıklara iyi gelir?

Güney Afrika Cumhuriyetinde sadece bir adet dilimlenmiş ayva ve su ile karıştırılarak elde edilen içecek mide bulantısına, ishale ve iştahsızlığa iyi gelmektedir. Pek çok Asya ülkesinde ayva kompostosu kalp ve böbrek rahatsızlıklarını iyileştirmede kullanılır. Aynı zamanda diyabet, hipertansiyon, gastrit ve kansızlığa da iyi gelir. Ayrıca eğer bir topluluğa uzun süre (bir kaç saat) konuşma yapmanız gerekirse, yarım saat kadar bir kaç ayva çekirdeğini ağzınızda dolaştırırsanız, ağız kuruluğu ve susama ihtiyacını önler.

Ayva kompostosu

Ayva kendi başına kabızlık yapabilir çünkü içinde tanin bulunmaktadır. Bu yüzden emziren anneler daha çok taze meyvenin yerine kompostosunu içmeliler.

Beyaz şaraplı ayva kompostosu tarifi

Yarım kilo kabuğu soyulmuş ayvayı küçük küpler şeklinde doğrayın. İki bardak su, 2 bardak şeker ve 2 bardak beyaz sek şarabı geniş bir tencerede sürekli karıştırarak kaynatın. 1 adet vanilya tohumu ekleyerek altını kısın ve kapağını kapatın. Yaklaşık 40 dakika bekletin ve ara sıra karıştırın. Daha sonra meyveleri süzerek ayrı bir su dolu tencereye aktarın. Yarım saat ağzı açık şekilde kaynatın. Daha sonra meyveleri süzüp cam şişeye koyun ve üstüne diğer tenceredi şurubu ekleyin. Buzdolabında bir gece bekletip, ertesi gün servis edin.


Ayva Kompostosunun Faydaları : Ayva kompostosunun faydaları nelerdir ayva kompostosu hangi hastalıklara iyi gelir beyaz şaraplı ayva kompostosu tarifi ayva kompostosundaki vitaminler ve mineraller


Şeker yerine bal kullanın. Balda bulunan güçlü antioksidanlar kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler