Ayva kompostosundaki vitaminler ve mineraller hangileri? Ayva kompostosu yararları nedir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Faydaları ve şaraplı komposto tarifi.

Ayva Kompostosu Faydaları | Hangi Vitaminler Mineraller Var?

Ayva kompostosundaki vitaminler ve mineraller hangileri? Ayva kompostosu yararları nedir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Faydaları ve şaraplı komposto tarifi.

Ayva kompostosu

Komposto şekerli su ve değişik meyvelerle hazırlanan bir içecektir. Evde hazırlanan kompostolardaki sağlıklı ve taze meyveler, kompostoya doğal lezzet renk ve aroma verirler.

Ayva kompostosunun faydaları nelerdir?

Ayva kompostosundaki vitaminler ve mineraller kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir, fosfor, sülfürdür. Özellikle kalp sağlığı için çok faydalı bir içecektir. Aynı zamanda akciğerlere, boğaz, mide, gözler ve iç organların sağlıklı çalışması için de yararlıdır.

Ayva kompostosu hangi hastalıklara iyi gelir?

Güney Afrika Cumhuriyeti'nde sadece bir adet dilimlenmiş ayva ve su ile karıştırılarak elde edilen içecek mide bulantısına, ishale ve iştahsızlığa iyi gelmektedir. Pek çok Asya ülkesinde ayva kompostosu kalp ve böbrek rahatsızlıklarını iyileştirmede kullanılır.

Ayva kompostosu neye iyi gelir dediğimizde aynı zamanda diyabet, hipertansiyon, gastrit ve kansızlığa da iyi gelir. Eğer bir topluluğa uzun süre (bir kaç saat) konuşma yapmanız gerekirse, yarım saat kadar bir kaç ayva çekirdeğini ağzınızda dolaştırırsanız, ağız kuruluğu ve susama ihtiyacını da önler.

Ayva kompostosu faydaları

Ayva kendi başına kabızlık yapabilir çünkü içinde tanin bulunmaktadır. Bu yüzden emziren anneler daha çok taze meyvenin yerine kompostosunu içmeliler.

Beyaz şaraplı ayva kompostosu tarifi

Yarım kilo kabuğu soyulmuş ayvayı küçük küpler şeklinde doğrayın. İki bardak su, 2 bardak şeker ve 2 bardak beyaz sek şarabı geniş bir tencerede sürekli karıştırarak kaynatın.

1 adet vanilya tohumu ekleyerek altını kısın ve kapağını kapatın. Yaklaşık 40 dakika bekletin ve ara sıra karıştırın. Daha sonra meyveleri süzerek ayrı bir su dolu tencereye aktarın. Yarım saat ağzı açık şekilde kaynatın. Daha sonra meyveleri süzüp cam şişeye koyun ve üstüne diğer tenceredeki şurubu ekleyin.

Beyaz şaraplı ayva kompostosu tarifinin lezzeti tam otursun diye buzdolabında bir gece bekletip, ertesi gün servis edin. Şarap kullanmak istemezseniz tatlı bir sirke ile, mesela elma sirkesiyle de yapabilirsiniz.

Özellikle kalp sağlığı için çok faydalı olan ayvanın faydaları arasında, ayrıca ateş düşürücü özellik de bulunmaktadır. Kış aylarında bol bol tüketmek gerekir.


Ayva Kompostosu Faydaları | Hangi Vitaminler Mineraller Var?


Öfkeyi sevgiyle, kötülüğü iyilikle yen. Açgözlülüğü cömertlikle, yalanı gerçekle yen. // Buddha

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler