Avokadonun faydaları nelerdir? Avokado neye iyi gelir? Avokado ağacı hakkında bilgiler, avokado nasıl yenir?

Avokadonun Faydaları

Avokadonun faydaları nelerdir? Avokado neye iyi gelir? Avokado ağacı hakkında bilgiler, avokado nasıl yenir?

Avokado Ağacı

Avokado ağacı yaklaşık 20-30 metre yükseklikte, büyük yeşil yapraklı bir ağaçtır. Bu ağaç, nem oranı yüksek olan verimli topraklarda yetişir. Kış aylarında, küçük yeşil çiçekleri açtıktan sonra 8 ile 10 ay sonrasında armuta benzeyen meyveler tüm ağaçları kaplamaya başlar. Avokado da, tıpkı muz gibi hasat sonrası olgunlaşarak yenilebilir kıvama gelir. Olgunlaştıklarında ise koyu yeşil veya koyu mor bir renk alırlar. İçlerinde krem rengi, hoş bir aroma tadı olan yumuşak bir bölümleri vardır.

Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Avokado, aynı zeytin gibi tekli doymamış yağ oranı ve kalorisi yüksek bir meyvedir. Lif, vitamin ve mineraller açısından çok zengindir. Avokadonun etli kısmı, oleik asitler ve palmitoleik asitler gibi mono-doymamış yağ asitleri yanı sıra omega-6 çoklu doymamış yağ asiti ve linoleik asit içerir. Araştırmalar mono-doymamış yağ asitlerinin kötü kolesterolü düşürdüğünü, iyi kolesterolü yükselttiğini ve kalp damar sağlığını koruduğunu kanıtlamıştır. Gut hastalığının tedavisinde de avokodo kullanılmaktadır.

Avokadonun faydaları nelerdir

100 gram avokado, günlük lif ihtiyacının %18'ini karşılamaya yeter. Bu da kabızlığı önler. Avokado aynı zamanda iltihap sökücüdür ve anti-oksidandır. A vitamini, E vitamini ve K vitamini açısından zengin bir meyvedir. Demir, bakır, magnezyum ve manganez deposu olan avokado kemik sağlığı ve kırmızı kan hücreleri için çok faydalıdır. 100 gram taze avokado, günlük potasyum ihtiyacının %10'unu karşılayabilir. Bu da kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur.

Avokado Nasıl Yenir?

Avokadoyu boylamasına ortadan kesin. Çekirdeğini çıkartın ve kabuğunu soyun. Avrupalılar genelde taze avokadoya tuz, karabiber ve limon sıkarak tüketirler. Siz de böyle yiyebilirsiniz. Dilerseniz küçük parçalar halinde keserek meyve salatasına ekleyebilirsiniz. Avokadoyu ezerek, ev yapımı dondurma yapabilir veya meyve suyunuza da ekleyebilirsiniz.


Avokadonun Faydaları : Gut hastalığının tedavisi avokadonun faydaları nelerdir avokado ağacı tekli doymamış yağ oranı oleik asitler palmitoleik asitler mono-doymamış yağ iyi kolesterolü yükselten yiyecekler avokodo kötü kolesterolü düşüren meyveler avokado nasıl yenir


Kolesterol seviyenizi dengede tutmak için yeşil çay, keten tohumu, biberiye, zencefil ve soya fasulyesi tüketin.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler