Avokadonun faydaları nelerdir? Zararları var mı? Avokado neye iyi gelir nasıl yenir? Zayıflatır mı? Kalorisi kaç? Günlük avokado tüketimi ne kadar olmalı?

Avokadonun Faydaları Neler? Zararları Var Mı?

Avokadonun faydaları nelerdir? Zararları var mı? Avokado neye iyi gelir nasıl yenir? Zayıflatır mı? Kalorisi kaç? Günlük avokado tüketimi ne kadar olmalı?

Her şeye faydası olan nadir meyvelerden

Harika bir lif ve sağlıklı yağ deposu olan avokadonun faydaları nelerdir? Tok tutan bu müthiş yiyeceğin zararları var mı? Avokado neye iyi gelir nasıl yenir? Diyet yaparken yenebilir mi zayıflatır mı? Avokadonun kalorisi kaç? Günlük avokado tüketimi ne kadar olmalı?

Avokadonun faydaları nelerdir

Avokado ağacı

Avokado ağacı yaklaşık 20-30 metre yükseklikte, büyük yeşil yapraklı bir ağaçtır. Bu ağaç, nem oranı yüksek olan verimli topraklarda yetişir. Kış aylarında, küçük yeşil çiçekleri açtıktan sonra 8 ile 10 ay sonrasında armuta benzeyen meyveler tüm ağaçları kaplamaya başlar. Avokado da, tıpkı muz gibi hasat sonrası olgunlaşarak yenilebilir kıvama gelir. Olgunlaştıklarında ise koyu yeşil veya koyu mor bir renk alırlar. İçlerinde krem rengi, hoş bir aroma tadı olan yumuşak bir bölümleri vardır.

Avokadonun faydaları nelerdir?

Avokado, aynı zeytin gibi tekli doymamış yağ oranı ve kalorisi yüksek bir meyvedir. Lif, vitamin ve mineraller açısından çok zengindir. Avokadonun etli kısmı, oleik asitler ve palmitoleik asitler gibi mono-doymamış yağ asitleri yanı sıra omega-6 çoklu doymamış yağ asiti ve linoleik asit içerir. Çok iyi bir folik asit kaynağıdır.

  • Doğurganlığı artırır
  • Enflamasyon gidericidir
  • Tansiyonu düzenler
  • Göz sağlığını korur
  • Depresyonu azaltır
  • Kalp sağlığını korur
  • Kronik hastalıkların oluşumunu engeller
  • Anti-mikrobiyaldir
  • Sindirim sistemini düzenler
  • Kemik sağlığını korur

Araştırmalar mono-doymamış yağ asitlerinin kötü kolesterolü düşürdüğünü, iyi kolesterolü yükselttiğini ve kalp damar sağlığını koruduğunu kanıtlamıştır. Gut hastalığının tedavisinde de avokodo kullanılmaktadır.

Avokado neye iyi gelir

Avokadodaki vitaminler ve minerallere bakalım. 100 gram avokado, günlük lif ihtiyacının %18'ini karşılamaya yeter. Bu da gurmar bitkisi gibi kabızlığı önler. Avokado aynı zamanda iltihap sökücüdür ve anti-oksidandır. A vitamini, E vitamini ve K vitamini açısından zengin bir meyvedir.

Demir, bakır, magnezyum ve manganez deposu olan avokado kemik sağlığı ve kırmızı kan hücreleri için çok faydalıdır. 100 gram taze avokado, günlük potasyum ihtiyacının %10'unu karşılayabilir. Bu da kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur.

Avokadonun zararları neler?

Faydaları olduğu gibi avokadonun zararları da var mı? Alerjik bir meyve olduğu için, bu konuda dikkatli tüketilmelidir. Histamin intoleransı veya lateks alerjisi veya lateks duyarlılığı olarak da geçen bir hassasiyetiniz varsa avokado tüketmemenizde veya az miktarda tüketmenizde fayda olabilir.

HDL kolesterolü düşürebilir ve avokado bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Sıklıkla görülmese bile karaciğer sorunlarına yol açabilir.

Avokado kilo verdirir mi? Zayıflatır mı? Kalorisi ve yağ oranı yüksek bir meyvedir. 1 orta boy avokado 250 kaloridir. Diyet yaparken kilo vermek istiyorsanız günlük avokado tüketimine dikkat etmeniz gerekebilir. Bunun dışında 2 adet tüketilebilir.

Avokado nasıl yenir?

Avokado ne zaman yenir? Tam olarak hafif yumuşak bir şeftali kıvamına geldiğinde yenir. Kabuğu koyulaşmış olmamalı.

Avokado nasıl yenir? Avokadoyu boylamasına ortadan kesin. Çekirdeğini çıkartın ve kabuğunu soymadan, iç kısmını kaşıkla çıkartın. Daha sonra doğrayın. Avokado nasıl soyulur öğrenmiş oldunuz. Avrupalılar genelde taze avokadoya tuz, karabiber ve limon sıkarak tüketirler. Siz de böyle yiyebilirsiniz.

Avokado nasıl yenir

Avokado yoğurtla yenir mi? Yenir fakat yoğurt ev yoğurdu değilse enflamasyona sebep olabilecek gıdalardandır. Bu yüzden kaliforniya salatası gibi bir avokadolu salata şeklinde tüketmek en sağlıklısıdır.

Dilerseniz küçük parçalar halinde keserek meyve salatasına ekleyebilirsiniz. Avokadoyu ezerek, ev yapımı dondurma yapabilir veya meyve suyunuza da ekleyebilirsiniz.


Avokadonun Faydaları Neler? Zararları Var Mı?


Çarpıntınız varsa hemen kalpten şüphelenmeyin, kansızlık da ciddi derecede çarpıntı yapar. Kan tahlili hayat kurtarır :)

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler