Astronot diyetinde neler yenir? Neler yenilmez? Nasıl yapılır neler yasak? Astronot diyeti için örnek öğün mönü nasıl hazırlanır?

Astronot Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Astronot diyetinde neler yenir? Neler yenilmez? Nasıl yapılır neler yasak? Astronot diyeti için örnek öğün mönü nasıl hazırlanır?

İsmi her ne kadar astronot diyeti olsa da, bu diyet astronotlar tarafından yapılan bir diyet değildir. Protein ağırlıklı olması ve pek çok yiyeceğin listeden çıkartılması sebebiyle bu ismi almıştır. Hızlı kilo verdiren diyetler arasında yer almasıyla ünlü olmuştur.

Tıpkı ketojenik diyet veya atkins diyeti gibi kısıtlayıcı bir diyettir. Karatay diyeti ile benzerlikler göstermektedir.

astronot diyeti

Astronot diyetinde neler yenir?

Lifli ve karbonhidratlı yiyecekler listeden çıkartılır. Bunların yerine balık, mantar, tavuk, domates, salatalık, lahana, brokoli, salata, peynir, tofu, vegan süt (badem sütü, pirinç sütü, soya sütü) ve balkabağı astronot diyetinde yenilen yiyecekler arasındadır.

Astronot diyetinde neler yenmez?

Soda, meyve suyu, alkol (şeker içerdiği için), tuz, şeker, patates, havuç, pancar gibi nişastalı sebzeler, pirinç, makarna, ekmek, pizza, tahıllı gıdalar, fümelenmiş balık ve et gibi yiyecekler astronot diyetinde yenilmez.

Bu açıdan eliminasyon diyetine benzerlik gösterir ve inflamasyon azaltıcı etkisi vardır.

Astronot diyet listesi

Astronot diyet listesi günlük öğün örnekleri olarak şu şekilde hazırlanabilir ve listedeki serbest olan yiyeceklerle çeşitlendirilebilir.

  • Kahvaltıda iki adet haşlanmış yumurta. Sütsüz ve şekersiz kahve.
  • Öğle yemeğinde haşlanmış tavuk, salata, mantar, bir bardak soya sütü veya sade kahve.
  • Ara öğünde bir bardak yeşil çay veya portakal ya da elma çayı.
  • Akşam yemeğinde bir bardak badem sütü, ızgara veya buğulama balık ya da tavuk ve 150 gram tofu ya da süzme peynir.

buğulama balık

Astronot diyeti yaparken mutlaka günde en az 2 litre su içilmelidir. Oluşabilecek ödem ve gaz sorunları için yemek yedikten sonra yatmayın, yiyeceklerinizde sızma zeytinyağı kullanın. Astronot diyeti uzun süreli ve hayat boyu devam ettirilebilecek bir diyet çeşidi değildir. Bu yüzden doktorunuzun önerdiği süre kadar deneyip, sonucuna göre devam ediniz veya bırakınız.

Uyguladığınız diyetlerin bedeninize ve psikolojinize iyi gelmesi önemlidir. Uzun süre rahatça ve hayat şeklinize uygun biçimde yapabileceğiniz sağlıklı beslenme ve diyet çeşitleri için mutlaka bir diyetisyene başvurmanızı öneririz.


Astronot Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?


Kuşburnu çayı; mide kramplarına ve sindirim bozukluklarına iyi gelir. Aynı zamanda göz sağlığı için birebirdir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler