Antidepresan içince ne olur? Ne işe yarar? Yan etkileri ve zararları neler? Antidepresan ilaçlar kullanmadan önce bilmeniz gereken önemli maddeler var.

Antidepresan Kullanmadan Önce Bilmeniz Gereken 10 Şey

Antidepresan içince ne olur? Ne işe yarar? Yan etkileri ve zararları neler? Antidepresan ilaçlar kullanmadan önce bilmeniz gereken önemli maddeler var.

Giderek artmakta olan stres ve kişisel sorunlarla başa çıkmak için doktor tavsiyesiyle kullanılan ilaçlardır. Evet, doktor tavsiyesiyle kullanılmaları gerekir. Çünkü birine iyi gelen ilaç size hiç iyi gelmeyebilir.

en zararsız antidepresan

Canımız biraz sıkıldığında hemen antidepresana başvurmamalıyız fakat herhangi bir fiziksel rahatsızlık için nasıl ilaç kullanıyorsak, çok çok gerek duyuluyorsa bir doktor tarafından reçete edilebilir ve bu tür ilaçlar deli ilacı değildir.

Antidepresan içince ne olur?

Önemli bir yanılgıyı da düzeltmek gerekir. Antidepresan kullanmaya başladığınız anda hayatınızdaki tüm sorunlar bir anda mucizevi bir şekilde çözülmeye başlamaz. Ve artık her dakika çok mutlu olacaksınız diye bir şey yoktur.

Antidepresan içince ne olur? Çoğunlukla beyin reseptörleri üzerinde etkisi vardır. Stres giderici, rahatlatıcı ve uykusuzluk sorununu çözebilme özelliği vardır. Fakat bunlara neden olan şey hala orada durur. Yani hiçbir sorunu çözmez, sadece sizin soruna verdiğiniz tepkiyi azaltır.

antidepresan içince ne olur

Bunları yaparken elbette yan etkileri de vardır. Vücudumuza giren her kimyasal maddede olduğu gibi. Yani mutluluk hapı antidepresan değildir ya da bu hapları içmek bizi çok mutlu bir insan yapmaz. Ki antidepresanlar hakkında bilinmesi gereken en önemli şeylerden biridir bu.

Antidepresan yan etkileri ve zararları

Kabızlık, kilo alma, cinsel istekte azalma, baş dönmesi, ağır kuruluğu gibi antidepresan yan etkileri ve zararları görülür. Ayrıca bağırsak florasını da olumsuz yönde etkiler ve uzun vadede sindirim sistemi hastalıklarına yol açarak, bağışıklığı düşürür. Bu yüzden psikolojiye iyi gelen yiyecekleri hayatınıza bir an önce sokun.

Bazı durumlarda (şizofreni vs.) doktor kontrolünde kullanılması gerekebilir. İlaçların çoğu gibi, bu grup ilaçlar da belli bir süre kullanılmalıdır. Ancak o zaman tam olarak etkisini gösterebilir. Bu süre içerisinde düzenli olarak kullanılmalı, gün atlanmamalıdır.

antidepresan içince ne olur

En zararsız antidepresan

Bir psikoloğa veya psikiyatriste gitmek için en dip noktaya kadar gelmeyi beklememelisiniz. Travmalarınız, büyük psikolojik sorunlarınız arkadaşlarınızla konuşarak geçmez ve çözülmez. Size ancak zaman kaybettirir. Bu işin eğitimini almış olan bir uzmana danışmalısınız.

Bu tür ilaçlar bağımlılık yapmaz. İçmeye başladıktan sonra, mutlu olmak için artık hep onları içmelisiniz diye bir şey söz konusu değildir. Fakat kişi zamanla böyle bir düşünce oluşturabilir. B da işlerin daha kötüye gitmesine sebep olabilir.

antidepresan içmeden önce bilmeniz gerekenler

En zararsız antidepresan diye bir şey yoktur çünkü bu ilaçlar kimyasaldır. Bunları kullanmak yerine doğal bitkilerle, beslenme düzenini değiştirerek ve hayatına egzersiz, yoga gibi fiziksel ve zihinsel aktiviteleri sokup bipolar bozukluk, depresyon, panik atak, anksiyete hatta bunama (hafıza nasıl güçlenir?>gibi pek çok semptomdan kurtulan çok kişi vardır.

Antidepresan kullanmadan önce bilmeniz gereken 10 şey

Sadece depresyon için değil, bazen migren ağrılarının dindirilmesi amacıyla da kullanılır. Fakat bu da yine geçici bir çözümdür.

Bu ilaçları kullanıyorsanız bu zayıf, güçsüz bir insan olduğunuz anlamına gelmez. Bir dönem için doktorunuz, ihtiyacınız olduğuna karar vermiştir. Tedaviniz için gerektiğinden kullanıyorsunuzdur.

Antidepresan ne kadar sürede etki eder? Kişiden kişiye ve semptomdan semptoma göre değişir. Genelde içtiğiniz anda bazı belirtiler görmeye başlarsınız. Bunlar yan etkiler de olabilir. Dikkatli ve psikiyatrist kontrolünde kullanılmalıdır. Bir ek bilgi daha, bu ilaçlar sizdeki herhangi bir yeteneği ortaya çıkartmaz.

Antidepresan ne iş yarar?

Sadece o an veya kısa bir süre için psikiyatrist tarafından reçete edilerek, semptomların hafifletilmesini saplar. Kendinizi bunalımda hissettiğinizde, eğer bir travma söz konusu değilse, spor yaparak ve sağlıklı beslenme biçimini hayatınıza yerleştirerek de mutluluk hormonu salgılayabilirsiniz. Spor yapmanın faydaları sandığınızdan çok daha fazla.

Psikolojik sorunlarımı nasıl çözebilirim

Hiçbir hastalık veya semptom için ilaç kullanmak doğru değildir. Bitkisel takviyeler ve sorunun bir psikologla birlikte bulunup çözülmesi çok daha fazla ve uzu süreli bir olumlu etki oluşturur. Antidepresan ne işe yarar denildiğinde ne işe yaramadığının ve zararlarının farkında olmak çok daha önemlidir.

Kilo vermek isteyenlerin zayıflatan antidepresan isimleri aradığı dönemler ülkemizde asla bitmiyor. Bu ilaçlar aksine kilo aldırır ve bu en hafif yan etkilerinden biridir. Bu tür hapların ciddi sonuçlara ve kimyasal değişimlere sebep olduğunun farkında olunmalıdır.

Nasıl daha mutlu olurum? Psikolojik sorunlarımı nasıl çözebilirim?

Psikolojik sorunlarımı nasıl yenebilirim veya çözebilirim diye düşünüyorsanız yapmanız gereken ilk şey kendinize bazı sorular sormak.

  1. İstediğim hayat bu mu?
  2. İstediğim hayatı yaşıyor muyum?
  3. İstediğim hayatı yaşamak için ne yapmalıyım?
  4. O hayatı yaşamak için ne yapıyorum?

Tüm bu soruları bir kağıt kalem ile yazın. Cevaplarını da ekleyin. "Boş bir kafa, şeytanın çalışma odasıdır" demiş Platon. Amacı olmayan, tutkusu olmayan her insan depresyona girer ve kafasının içinde aslında hiç de var olmayan sorunlar oluşturabilir.

Psikolojik sorunlarımı nasıl yenebilirim

Bu başlangıçtan sonra aklınıza gelen her şeyi yazmaya devam edin. Bunu günlük olarak veya haftalık olarak düzenli bir şekilde yapın. Sporu da. Ve beslenme şeklinizi sebzelerden oluşan diyet çeşitleri ile değiştirin.


Antidepresan Kullanmadan Önce Bilmeniz Gereken 10 Şey


Kansere karşı en koruyucu meyvelerden biri çekirdekli kara üzümdür.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler