Alfa ketoglutarik asit nedir? Kemik erimesi, karaciğer büyümesi, maya enfeksiyonları üzerinde ne işe yarar? Oxoglutarik asit ketoglutarat faydaları neler?

Alfa Ketoglutarik Asit Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Neler?

Alfa ketoglutarik asit nedir? Kemik erimesi, karaciğer büyümesi, maya enfeksiyonları üzerinde ne işe yarar? Oxoglutarik asit ketoglutarat faydaları neler?

Alfa ketoglutarik asit nedir? İnsan vücudunda doğal olarak bulunan bir bileşimdir. Krebs çemberi rekasiyonlarında depolanmış olan enerjiyi kullanmaya yarar. Alfa ketoglutarik asit faydaları
Alfa keto glutarik asit yiyeceklerden alınamaz. Vücudun kendi hücrelerinden oluşturduğu amino asitlerle sentezlenir. Ayrıca takviye supplement olarak dışarıdan alınabilir.

Faydaları arasında en dikkat çekici olanı metabolizma ve kemik yapısı üzerindeki olumlu etkileridir. Aynı zamanda oxoglutarik asit olarak da bilinir. Isırgan otu gibi oksidatif stresi azalttığı bilinmektedir.

Alfa ketoglutarik asit ne işe yarar? Faydaları nedir?

Şimdi alfaglutarik asit (Alpha-Ketoglutarate), diğer adıyla oxoglutarik asit (okso glutarik asit) ketoglutarat ne işe yarar ve faydaları neler bakalım.
  • Katarakt
  • Kronik böbrek hastalıkları
  • Hepatomegali (karaciğer büyümesi)
  • Bağırsak zehirlenmesi
  • Ağız kokusu
  • Kemik erimesi
  • Tendonit
  • Maya enfeksiyonları

Tedavilerinde oldukça etkilidir. Bazı kalp ameliyatlarında, vücuda serumla AKA (Alpha-Ketoglutaric Acid) verilerek kalbin hasar görme riski azaltılır. Alfa ketoglutarik asit ne işe yarar
Ketoglutarat bu özellikleriyle pek çok sporcu tarafından kullanılır. Ferulik asit gibi antioksidan etkisi sebebiyle yaşlanmayı yavaşlattığı da düşünülmektedir.

Yan etkileri neler? Vücudun ürettiği bir bileşen olduğu için yan etki beklenmemektedir. Takviye ile dışarıdan alırsanız ve fazla gelirse bu zaten idrarla atılır. Alfa ketoglutarik asit
Günde ne kadar kullanmalıyım? Günlük dozaj olarak 300 ile 1000 mg arası kullanabilirsiniz.

Satın alacağınız ürünün üzerinde hipoalerjenik etiketinin olmasına dikkat etmelisiniz.

Bağırsak sağlığı önemlidir

Bağırsaklarda ve midede oluşan hasarlar tüm vücudu etkiler ve pek çok hastalığa sebep olur. Daha önce maya ve mantar enfeksiyonu tedavisi için bitkisel yağlar isimli yazımda konunun ciddiyetinden bahsetmiştim.

Bağırsak sağlığı önemlidir. İkinci beyin isminin ne kadar doğru olduğu artık 2000 li yıllarda daha da çok anlaşılmaktadır. Pek çok kronik ve bağışıklık sistemi hastalığının sebebinin, sağlıksız olan bağırsaklardan kaynaklandığı anlaşılmaktadır.

Özellikle candida albicans tedavisi ile pek çok hasta, sendromlarında hafifleme görmektedir.

Bu hastalıkları yaşayanlarda özellikle enerji düşüklüğü görülmektedir. Bu noktada leptin hormonu diyeti de göz önünde bulundurulmalıdır.


Alfa Ketoglutarik Asit Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Neler?


Sık sık ve azar azar yemek bilinenin aksine sağlıklı değildir. Günde 2 öğün yiyin. Sağlıklı protein ve sebzelerle dolu tabaklar hazırlayın.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler