Alabaş nedir? Nasıl yenir? Neye iyi gelir? Alabaşın faydaları nelerdir? Vitaminler ve mineraller açısından zengin salatasını zayıflamak isteyenler yemeli.

Alabaş Nedir? Neye İyi Gelir? Alabaşın Faydaları Nelerdir?

Alabaş nedir? Nasıl yenir? Neye iyi gelir? Alabaşın faydaları nelerdir? Vitaminler ve mineraller açısından zengin salatasını zayıflamak isteyenler yemeli.

Alabaş nedir?

Alabaş, Türkiye’de son zamanlarda tanınmaya başlayan bir sebzedir. Tanınmasıyla beraber popüler olmuş da bir sebze. Sıklıkla Karadeniz ve Marmara Bölgemizde yetiştirilir.

Alabaş nedir faydaları neler

Lifli bir yapıya sahiptir. Eflatun ve açık yeşil olmak üzere iki çeşidi vardır. Turba benzer. Yaprakları ve yumru kısmı yenebilir. Vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Kalorisi de oldukça düşüktür. Kuvvetli bir antioksidandır.

Alabaş sebzesi nasıl yenir?

Yapraklarından sarma sarılabilir. Lahanaya benzer bir sarma olur. Yumru kısmından ise çorba yapılabilir. Ayrıca yemek ve alabaş salatası şeklinde de yapılıp tüketilebilir.

Alabaş vücuttaki iyot emilimini azaltır. Bu nedenle haftada 3 defadan fazla tüketilecekse iyot bakımından zengin beslenilmeli veya takviye kullanılmalıdır.

Alabaş

Alabaş mutlaka öğünlere eklenmesi gereken bir sebzedir. Çünkü gerçekten mucizevi denilecek kadar birçok faydası vardır. Şimdi onlara bakalım.

Alabaşın faydaları nelerdir? Alabaş neye iyi gelir?

Yüksek tansiyon sorununa çaredir. Kalp ve dolaşım hastalıklarını önler. Felç yaşanmasını engeller. Akciğer, kalın bağırsak gibi benzeri kanser türlerine karşı koruyucu özellik gösterir. Alabaşın kalorisi 100 gramda sadece 27 kaloridir bu yüzden zayıflamaya yardımcı olur. Gözde katarakt oluşumunu engeller ve azaltır. Nefes darlığı ve astıma iyi gelir.

Alabaş sebzesinin suyu bronşit ve öksürüğe karşı son derece etkilidir. Yüksek oranda demir içerdiğinden kansızlığa iyi gelir. Böbrek ve safra kesesindeki taşların düşmesine yardımcı olur. Sinir sistemiyle ilgili rahatsızlık yaşayanlar tüketebilirler. Bebek emziren annelerde sütü arttırmaya yarar.

Liste halinde genel olarak alabaş ne işe yarar diye bakacak olursak :

 1. Sindirim sistemini güçlendirir
 2. Kilo vermeye yardımcı olur
 3. Kas ve sinir sisteminin ideal şekilde çalışmasını sağlar
 4. Kemik sağlığını güçlendirir
 5. Göz sağlığını korur
 6. Metabolizmayı güçlendirir

Aynı zamanda parazit ve mantar düşmanıdır. Antibakteriyeldir, iyi bir kanser savaşçısıdır. İçindeki A, C, B ve K vitamini ile şifa veren bir superfood sebzesidir.

Alabaşta hangi vitaminler ve mineraller var?

Alabaşın faydalarına baktık pek çok şeye iyi gelen bu harika sebzedeki vitamin ve minerallere bakalım şimdi de.

 • Lif
 • Protein
 • C vitamini
 • B6 vitamini
 • Potasyum
 • Magnezyum
 • Selenyum
 • Manganez

1 tabak alabaşta ortalama 8 gram karbonhidrat, 3.5 gram doğal şeker ve 5 gram da lif vardır. Bu özellikleriyle zayıflamak isteyenlerin mutlaka yemesi gerekenler arasında yer alır.

Alabaş neye iyi gelir

Tadı turp gibidir, çiğ olarak yiyebilir veya salata yapabilirsiniz. Yapraklarını da mutlaka tüketin çünkü kanserden koruma etkisi var.


Alabaş Nedir? Neye İyi Gelir? Alabaşın Faydaları Nelerdir?


Asla pişman olmayın! Eğer sonucu iyiyse, mükemmel. Sonucu kötüyse, bu bir tecrübedir. // Victoria Holt

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler