Ağız dişeti ve diş sağlığını korumak için gereken vitamin ve besinler. Neler yemek gerekir? Ağız ve dişlere kötü gelen yiyecekler nelerdir?

Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız dişeti ve diş sağlığını korumak için gereken vitamin ve besinler. Neler yemek gerekir? Ağız ve dişlere kötü gelen yiyecekler nelerdir?

Ağız Dişeti ve Diş Sağlığı

Dişlerimizi her gün florürlü diş macunuyla fırçalamak ve diş ipiyle temizlemek, ağız ve diş sağlığını korumak için şart. Fakat doğru beslenme de bir o kadar önemli.

Diş sağlığına iyi gelen besinler

Tüm yiyecek gruplarında yer alan besleyici gıdaları hayatımıza sokarak, diş ve dişeti sağlığını da korumuş oluruz. Günlük menümüzde mutlaka meyve, sebze, protein, şekersiz yiyecekler ve tam tahıllı gıdalar bulunmalı. Bu gıdalar genel sağlığımız için olduğu kadar oral sağlık için de önemli.

Dişlere iyi gelen yiyecekler

Diş ve Dişeti Sağlığı

Ağız ve diş sağlığı için gereken vitamin ve yiyecekler

Kalsiyum açısından zengin olan az yağlı veya yağsız süt, yoğurt, peynir, soya, soya peyniri (tofu), somon balığı, badem ve yeşil yapraklı sebzeler güçlü kemik yapısı ve dişlerin oluşmasını sağlar.

Yumurta, balık, et ve süt ürünlerinde bulunan fosfor dişleri güçlendirir.

Dişeti sağlığını korumak için meyvelerde, domates, biber, patates, brokoli ve ıspanakta bulunan C Vitamini.

Çerezler de ağız sağlığı için faydalıdır. Fakat unutmayın ki ağzınıza her giren şey, dişlerinizde asit oluşmasına sebep olur. Bu yüzden ana öğün aralarında sürekli olarak atıştırmamaya özen göstermelsiniz.

Diş sağlığına kötü gelen yiyecekler

Sert ve yapışkan şekerli yiyecekler diş sağlığı için kötüdür. Bunların yerine çiğ sebzeler, meyveler, sade yoğurt, peynir, süt ve mısır yiyebişirsiniz. Dişlerinizi her yemekten sonra fırçalamaya özen gösterin. Böylece diş çürümesini engelleyebilirsiniz. O anda dişlerinizi fırçalamak mümkün değilse, suyla gargara yaparak yemek atıklarını temizleyebilirsiniz. Altı ayda bir diş doktoruna gidip genel bir kontrolden geçmeyi de unutmayınız.


Ağız ve Diş Sağlığı : Diş sağlığı yiyecekler diş sağlığı için gereken vitaminler ağız sağlığı diş çürümesini engelle dişlere iyi gelen yiyecekler dişeti sağlığı tahıllı gıdalar diş sağlığına iyi gelen besinler ağız kemik yapısı suyla gargara oral sağlık


Gürültülü bir ortamda uyumak kan basıncını artırır. Olabildiğince sessiz ve karanlık bir yerde uyuyun.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler