Ada çayının faydaları nelerdir? Nasıl demlenir neye iyi gelir? Adaçayının yararları ve zararları ne işe yarar zayıflatırmı bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz.

Adaçayının Faydaları Nelerdir? Ada Çayı Neye İyi Gelir?

Ada çayının faydaları nelerdir? Nasıl demlenir neye iyi gelir? Adaçayının yararları ve zararları ne işe yarar zayıflatırmı bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz.

Ada çayının en önemli özelliği beyin işlevini artırmasıdır. Unutkanlığa iyi gelen yiyecek ve içecekler arasında birinci sıradadır. Alzaymır hastalarına önerilir. Sisli beyin sendromu için de çok faydalıdır. Tıpkı murt meyvesi gibi.

Adaçayının faydaları nelerdir?

Asetilkolin adı verilen alkaloid seviyesinin düşmesiyle başlayan unutkanlık ve akabinde alzheimer hastalığında bu alkaloidin azalmasını engeller. Ada çayı ayrıca genç insanlarda da unutkanlığı önler ve hafızayı güçlendiren yiyecek ve içecekler arasında önemli bir yer teşkil eder.

adaçayının faydaları nelerdir

Ada çayının ismi Latinceden gelmektedir. Anlamı kurtarmaktır. Adaçayının faydaları orta çağda keşfedilmiş ve sağladığı yararlar sayesinde ünlü bir ot haline gelmiştir. Hatta veba hastalığına bile iyi geldiği görülmüştür.

Ada çayı neye iyi gelir?

Sadece çay olarak tüketmek zorunda değilsiniz. Yapraklarını da salatalara, yemeklere ekleyebilirsiniz çünkü bu bitki çok şifalı. Bakın ada çayı neye iyi gelir.

  • Kötü kolesterolü düşürür
  • Ağız sağlığını destekler
  • Kan şekerini düşürür
  • Bazı kanser türlerinden korur
  • Menopoz semptomlarını azaltır
  • Yangı inflamasyon gidericidir
  • Antioksidandır
  • Hafıza ve beyin sağlığını destekler

Adaçayının yararları arasında sindirim yollarını çalıştırmak da vardır. Üriner sisteme faydası olan ada çayı, yaz kış içilebilir. Adaçayı nasıl demlenir? Kaynar suyun içine bir kaç yaprak atıp, beş dakika bekletebilirsiniz. İçine isterseniz bir parça limon da atarak, daha ferahlatıcı bir lezzet oluşturabilirsiniz.

ada çayı neye iyi gelir ne işe yarar

Şeker seviyesini düşürdüğü için diyabet hastalarının tüketmemesi önerilir. Bazı kişilerde alerjiler, mide bulantısı, terleme, kusma, ishal, kaşıntı ve kızarıklık gibi semptomlara yol açabilir.

Ada çayı zayıflatırmı İçindeki metanol ekstresi ve rooibos çayı gibi antioksidan özelliği ile obeziteyi ve kalp hastalıklarını önleyici etkisi vardır. Ayrıca trigliseridi düşürür, lipaz aktivitesini destekler ve bu şekilde kilo vermeye yardımcı olur.

Dut yaprağı çayı neye iyi gelir?

Aroması ve tadı, pişirildiğinde daha çok ortaya çıkar bu yüzden çiğ olarak tüketmemek gerekir. Çay olarak tüketildiği gibi aynı zamanda çorbalara ve salatalara da eklenebilir.

Ada çayı zararları da var mı? Şekeri düşürdüğü, estrojen seviyesini etkilediği için bazı kanser türlerini de tetikleyebileceği bilinmektedir. Böbrek ve karaciğer ilaçlarıyla birlikte kullanılmamalıdır. İçindeki tüjona alerjiniz olabilir, bu da mide bulantısı, kusma gibi belirtilere yol açabilir.

Adaçayı günde kaç tane içilir dediğimizde günlük olarak 6 mg limiti geçilmemelidir. Bu miktarı, gün içinde bölerek tüketmek en sağlıklısıdır.


Adaçayının Faydaları Nelerdir? Ada Çayı Neye İyi Gelir?


Mevsim geçişlerinde metabolizma hızının değişmesi, bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riski de artar.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler