Açlık otu nedir? Neye iyi gelir? Yan etkileri ve zararları neler? Faydası nedir? Günde ne kadar içilir? Açlık otu ile zayıflama olur mu kilo verdirir mi?

Açlık Otu Nedir? Neye İyi Gelir? Faydaları Nedir?

Açlık otu nedir? Neye iyi gelir? Yan etkileri ve zararları neler? Faydası nedir? Günde ne kadar içilir? Açlık otu ile zayıflama olur mu kilo verdirir mi?

Açlık otu faydası açısından dikkat çekerken diğer yandan da dikkatli bir şekilde kullanılması gereken bir bitkidir. Özellikle açlık otu ile zayıflama hedefleyenler için.

Bitkiler, insanlığın var oluşundan beri kullanılmakta. Bazıları zehirli veya zararlı olduğu için elenmiş, bazıları firavunların kraliçelerin gözdesi olmuştur. açlık otu neye iyi gelir faydaları zararları
Bitkiler cilt bakımı, saç bakımı, psikoloji ve biyolojik sorunların çözümünde tarih boyunca yer almıştır. Ancak her bitki için dikkat edilmesi gereken hususlar da bulunmaktadır.

Açlık otu nedir? Neye iyi gelir?

Özellikle açlık otu çayı olarak tüketilir. Bitkinin latince ismi Cassia Acutifolia. Kendisi FDA onaylı reçetesiz bir kabızlık gidericidir.

Açlık otu neye iyi gelir dediğimizde akla ilk gelen kabızlık giderici özelliği ile birlikte kolonoskopi öncesi kolonu temizlemek amacıyla kullanılır.

IBS hastalığı, hemoroit tedavisi ve bazı kişiler tarafından kilo vermek amacıyla da kullanılmaktadır. Ancak bu konuya birazdan geleceğiz.

Açlık otu çiçeği ve yaprakları bu amaçlarla sıkça kullanılır. Çay, yaprak, toz ve tablet formunda satışı vardır.

Açlık otu faydaları nedir?

Özellikle uzun süredir devam eden kabızlık sorunu durumlarında doktor tavsiyesi ile kullanımı önerilir.

Su ve elektrolitlerin kolon tarafından tekrar emilimini önleyerek, bağırsaklardaki sıvı oranını artırıp dışkıyı yumuşatmaktadır.

Ancak CJG tarafından yapılan geniş kapsamlı araştırmada, bu bitkinin kabızlık sorunu veya kilo vermek için kaliteli bir çözüm olmadığı sonucuna varılmıştır.

Kolonoskopi öncesi kullanılarak, kolonların temizlenmesi de yine doktor tarafından önerilirse tercih edilmelidir.

Açlık otu faydaları nedir dediğimizde ilk sırada bunlar gelmekte ve bunlarla birlikte IBS gibi sindirim sisteminin bozulması sonucu ortaya çıkan semptomların kontrol altına alınmasında da kullanılmaktadır.

Şişkinliği ne geçirir dediğimizde de bu bitki bazı kişilerin tercihi olabilmektedir.

Açlık otu çayı yan etkileri ve zararları

Açlık otu çayı kullanıldığı kısa süreç içinde bazı yan etkileri ve zararları da ortaya çıkmaktadır. Bitkinin laksatif (müshil) etkisi olduğu için bu yan etkilerin başında ishal şeklinde dışkı gelir.
  • İshal
  • Karın mide ağrısı
  • Kramp
  • Mide bulantısı
  • Kusma

Açlık otu günde ne kadar içilir? Günde iki kez 34.4 mg den fazla tüketilmemelidir. Kabızlık için 17.2 mg, hamilelik sonrası kabızlık için ise ikiye bölerek günde toplam 28 mg tüketilmesi önerilir. açlık otu çayı ile zayıflama
Ancak açlık otu çayını hazır olarak satın aldığınızda, bir bardak için ne kadar kullanacağınızı ve içinde başka nelerin de olduğunu bilemeyebilirsiniz ve bu da günlük dozu aşmanıza sebep olabilir.

Eğer Crohn hastalığı, ülseratif kolit, apandisit, kronik ishal, dehidrasyon, yoğun karın ağrısı gibi hastalık ve semptomların varsa kullanmamalısınız. Sadece kilo verme, zayıflama amacıyla da kullanmamalısınız. Ayrıca sinameki alerjiniz de olabilir.

Hızlı kilo vermek istiyorum ne yapmalıyım?

Bu konuda en hızlı kilo verdiren yöntem diye bir yazı hazırlamıştım. Bununla birlikte ne kadar şişmansın testi ve evde zayıflamak için ne yemeliyim yazılarını da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Sinameki veya açlık otu çayı gibi yardımcıları uzun süreli olarak kullandığınızda artık bağırsaklarınız bunlara alışır ve kendi kendine çalışma kapasiteleri iyice düşer.

Ayrıca yapılan araştırmalar sonucunda açlık otu kilo verdirir mi sorusunun yanıtı da hayır olarak netleştirilmiştir. Çünkü kilo vermek için vücuttaki yağ oranının azalması ve kas kütlesinin artırılması gerekir. Ancak bu bitki sadece o anlık bir boşalım sağlar ve hatta vücudun su tutma kapasitesini de düşürür.

Hızlı kilo vermeliyim ne yapmalıyım? diyorsanız sağlıklı zayıflama için önerileri mutlaka okumalısınız. Doktorunuzla birlikte size uygun olan diyet çeşitlerinden bir veya bir kaçını seçmeli ve uygulamalısınız.


Açlık Otu Nedir? Neye İyi Gelir? Faydaları Nedir?


Kansere karşı en koruyucu meyvelerden biri çekirdekli kara üzümdür.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler