Açlık orucu veya aralıklı oruç olarak bilinen interminnent fasting nedir? Nasıl yapılır? Nelere dikkat etmek gerekir?

Aralıklı Oruç Açlık Diyeti Nedir? Intermittent Fasting Nasıl Yapılır?

Açlık orucu veya aralıklı oruç olarak bilinen interminnent fasting nedir? Nasıl yapılır? Nelere dikkat etmek gerekir?

Açlık orucu veya aralıklı oruç olarak bilinen interminnent fasting nedir? Nasıl yapılır? Nelere dikkat etmek gerekir? Kaç çeşit interminnent fasting var? Bu yazımızda bunlara bakacağız.


Aralıklı açlık interminnent fasting nedir?

Aralıklı oruç hem bazı sağlık problemlerinin onarılmasında hem de kilo vermek için kullanılan bir yöntemdir. Belli bir saat boyunca hiçbir şey yemeden durmak ve ardından sadece belli saatlerde yemek yemek ile gerçekleştirilebilir. Veya daha uzun süreli açlık uygulanabilir 5 gün, 20 gün, 3 ay gibi.


açlık diyeti nedir


Aslında yeni bir şey değil interminnent fasting, yüzyıllardır uygulanıyor. Yani insanın, temelde bildiği bir uygulama. Uzun süredir unutulmuş olan bu uygulama otofaji ile ilgili yaptığı çalışmayla nobel ödülü alan Yoshinori Ohsumi ile tekrar hatırlandı.

Açlık otu faydaları

Otofaji nedir?

Otofaji kısa olarak, hasar görmüş olan hücrenin kendini daha hızlı bir şekilde tamir etmesi ve yenilemesidir. Özellikle inflamasyon ve bağışıklık sistemi hastalıklarında otofaji ile oldukça verimli sonuçlar alınmaktadır. Çünkü otofaji, vücudun kendi kendini içten temizlemesi ve tedavi etmesi demektir.


Aralıklı açlık interminnent fasting türleri

Aralıklı açlıkta en sık uygulanan yöntem 16/8 metodu interminnet fasting açlık orucudur. Diyelim ki 16/8 metodunu uygulamak istiyorsunuz. Bu durumda bir hafta boyunca ilk öğününüzü öğlen 12de yiyip son öğününüzü de akşam 8da tüketmeniz ve geri kalan saatlerde hiçbir şey tüketmemeniz gerekiyor.

Resimdeki yağlanma şekillerinden hangisine sahipsiniz?

16/8 metodu en sık uygulanan interminnent fasting protokolüdür. Çünkü kahvaltıyı öğlen yapıp, akşam yemeğinden sonra hiçbir şey yememek çoğu kişiye daha kolay gelmektedir. 16 8 açlık diyeti nasıl yapılır?

Aralıklı açlık interminnent yaparken ne içebilirim?

Aralıklı açlık yaparken yemekten önce ve sonra yani açlık sürecinde bol su içebilirsiniz, şekersiz türk kahvesi içebilirsiniz. Bazı interminnent fasting metodlarında bitki çayları da içilmektedir.


5/2 metodu da bir diğer aralıklı açlık metodudur. Burada sadece haftanın iki günü açlık uygulanmaktadır. Kadınları bu iki gün içinde toplamda sadece 500 kalori, erkekler ise 600 kalori alırlar. Başlangıç için uygun bir oruç şeklidir.

aralıklı açlık nedir


Ye-dur-ye metodunda haftanın iki gün 24 saat boyuna hiçbir şey yemeden interminnent fasting yapılır. Geri kalan günlerde normal beslenme ritüeline devam edilir.


Alternatif açlık metodunda bir gün ye, bir gün yeme şeklinde bir uygulama yapılır. Yemek yenilen günler kaloriyle kısıtlanabilir. Yani Salı, perşembe, cumartesi hiçbir şey yememek veya sadece çok düşük kalori almak ve geri kalan günlerde yemek gibi.

Bir diğer fasting metodu da Ori Hofmekler tarafından geliştirilen savaşçı diyeti olarak geçen sabahları sadece meyve veya sebze tüketilen ve akşam 16da büyük bir tabak yemek yenilen metottur. Yani burada fasting akşam 4 sabah 4 arasında 12 saat boyunca yapılır.


Ve son olarak öğün atlama ile de interminnent fasting yapabilirsiniz. Mesela bir hafta boyunca Salı sabahı kahvaltıyı atlamak, Cuma akşam yemeğini atlamak gibi.


İnsan vücudu öğün atlamaya ve fasting yapmaya uygundur. Bu, vücudumuzun bildiği bir koddur. Fakat gıda endüstrisi bizi sürekli yemeye yönelttiği için, vücudumuz bunu unutmuştur. Ve bağışıklık sistemi hastalıkları meydana gelmeye başlamıştır.

interminnent nedir


Interminnent fasting hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

Aralıklı açlık bazı kanser türlerini, migren, ibs, crohn hastalığı, ülser, kolit, alzheimer, parkinson, romatoid artirit, akne, ürtiker, felç ve diyabet gibi pek çok hastalığın iyileşmesinde olumlu sonuçlarla kanıtlanmıştır.


Yapılan araştırmalarda interminnent fasting uygulamak kilo verir ve özellikle karın bel bölgesindeki yağların erimesine sebep olur. Bugün tedavisi yok denilen pek çok bağışıklık sistemi hastalığı olan kişiler aralıklı oruç ile tekrar sağlıklarına kavuşabilmektedirler.

Aralıklı açlık yaparken yani interminnent fasting uygulamasından sonra veya aralarda yenilen öğünlerde olabildiğince organik ve katkı maddesi içermeyen gıdalar tüketilmesi çok önemlidir. Bu en çok yapılan hatalardan biridir. Bu durumda interminnent fasting yaparken dikkat edilmesi gereken şeylerin başında yer alır. Diyelim ki 1 gün veya 5 gün boyunca hiçbir şey yemediniz, ilk öğününüz bir buçuk porsiyon iskender olmamalı. Buğulanmış organik sebzeler, iyice yıkanmış sebzeler, serbest gezen dana eti yumurta gibi gıdalar tüketmelisiniz.


Aralıklı Oruç Açlık Diyeti Nedir? Intermittent Fasting Nasıl Yapılır?


Kuşkonmaz, brokoli ve tahılda bol miktarda folik asit bulunur. Folik asit, yeni hücre oluşumunu destekler.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler