Acai çileğinin faydaları vitaminler mineraller. Hangi hastalıklara iyi gelir?

Acai Çileği

Acai çileğinin faydaları vitaminler mineraller. Hangi hastalıklara iyi gelir?

Acai Çileği

Acai çileği aslında diğer çilekler, nar ya da avokadoda kadar faydalı bir meyve. Fakat amazon ormanlarında acai palmiyesinde yetişen bu meyve içeriğindeki zengin mineraller, vitaminler ve anti-oksidan olması sebebiyle batıda "mucize meyve" olarak isimlendirilir.

Acai çileğinin faydaları nelerdir?

Bu çilek, diğer meyvelere nazaran kalori açısından da zengindir. 100 gr acai çileğinde, hazırlanma şekline göre 80-250 arası kalori vardır. Taze acai çileği, Amazon yerlileri tarafından uzun yıllar boyunca diyet meyve olarak kullanılmıştır fakat o dönemde bu meyvenin kilo verdirdiğine ait kesin bir çalışma yapılamamıştır.

Kırmızı üzüm çekirdeğinde de bulunan resveratrol, zeytin yaprağında da bulunan cyanidin-3-galactoside, dna ve hücre zarını koruyan ferulik acid, yabanmersininde de bulunan ve kanserden koruyucu olan delphinidin, doğal bir antibiyotik olan ve koyu kırmızı rengini veren petunidin içermesi sebebiyle acai meyvesi öncemli bir iyileştirici etkiye sahiptir.

Acai Çileği

Son yıllarda yapılan araştırmalar gösterdi ki; acai çileğindeki ellagic asit, hem antikanserojen hem de antioksidan. Aynı zamanda omega-9 ve omega-6 içeriyor. Bu sayede kötü kolesterol düşerken, iyi kolesterol yükseliyor. Cilt kuruluğunu önlüyor.

Acai çileğinde hangi vitaminler ve mineraller var?

Acai çileğinde potasyum, manganez, bakır, demir ve magnezyum gibi önemli mineraller var. Özellikle potasyum kan basıncının düzenlenmesinde etkin. Acai çileğinde ayrıca K vitamini var ve B vitamini açısından da zengin bir meyve. Bunların yanı sıra niyasin, riboflavin ve B6 vitamini de içeriyor.

Acai çileği hangi hastalıklara iyi gelir?

Acai çileği uzun yıllar boyunca amazonda ishal, parazitlere bağlı enfeksiyonlar, hemoraji (kanama) ve ülser tedavisinde acai çileği kullanılmıştır. Çekirdekleri ezilerek ateş düşürücü yapılmıştır, kökleri kaynatılarak regl ağrılarının azaltılması akciğer hastalıkları ve sıtma için kullanılmıştır.


Acai Çileği : Acai çileği amazon anti-oksidan mucize meyve diyet meyve resveratrol cyanidin-3-galactoside delphinidin petunidin doğal antibiyotik ellagic asit hemoraji


Kolesterol seviyenizi dengede tutmak için yeşil çay, keten tohumu, biberiye, zencefil ve soya fasulyesi tüketin.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler