Açai çileğinin faydaları, içindeki vitaminler ve mineraller nedir? Nasıl tüketilir? Acai çayı ve acai çileği tohumu bakın hangi hastalıklara iyi gelir.

Acai Çileği Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Açai çileğinin faydaları, içindeki vitaminler ve mineraller nedir? Nasıl tüketilir? Acai çayı ve acai çileği tohumu bakın hangi hastalıklara iyi gelir.

Acai çileği nedir?

Acai çileği aslında diğer çilekler, nar ya da avokado kadar faydalı bir meyve. Fakat amazon ormanlarında acai palmiyesinde yetişen bu meyve içeriğindeki zengin mineraller, vitaminler ve anti-oksidan olması sebebiyle batıda "mucize meyve" olarak isimlendirilir.

Acai Çileği faydaları

Acai meyvesi nasıl bir şey? Gördüğünüz gibi koyu renkli bir meyve. Ki biz biliyoruz ki bu renkteki pek çok meyve insan için yüksek derecede antioksidan. Yani gençleştirici, koruyucu özelliği var.

Acai çileğinin faydaları nelerdir?

Bu çilek, diğer meyvelere nazaran kalori açısından da zengindir.

Acai çileği kaç kalori? 100 gr acai çileğinde, hazırlanma şekline göre 80-250 arası kalori vardır. Taze acai çileği, Amazon yerlileri tarafından uzun yıllar boyunca diyet meyve olarak kullanılmıştır fakat o dönemde bu meyvenin kilo verdirdiğine ait kesin bir çalışma yapılamamıştır.

Kırmızı üzüm çekirdeğinde de bulunan resveratrol, zeytin yaprağında da bulunan cyanidin-3-galactoside, dna ve hücre zarını koruyan ferulik asit, yaban mersininde de bulunan ve kanserden koruyucu olan delphinidin, doğal bir antibiyotik olan ve koyu kırmızı rengini veren petunidin içermesi sebebiyle acai meyvesi önemli bir iyileştirici etkiye sahiptir.

Acai Çileği

Son yıllarda yapılan araştırmalar gösterdi ki; acai çileğindeki ellagic asit, hem antikanserojen hem de antioksidan. Aynı zamanda omega-9 ve omega-6 içeriyor. Bu sayede kötü kolesterol düşerken, iyi kolesterol yükseliyor. Cilt kuruluğunu önlüyor.

Acai çileğinde hangi vitaminler ve mineraller var?

Acai çileğinde potasyum, manganez, bakır, demir ve magnezyum gibi önemli mineraller var. Özellikle potasyum kan basıncının düzenlenmesinde etkin. Acai çileğinde ayrıca K vitamini var ve B vitamini açısından da zengin bir meyve. Bunların yanı sıra niyasin, riboflavin ve B6 vitamini de içeriyor.

Acai çileği hangi hastalıklara iyi gelir?

Acai çileği uzun yıllar boyunca amazonda ishal, parazitlere bağlı enfeksiyonlar, hemoraji (kanama) ve ülser tedavisinde acai çileği kullanılmıştır. Çekirdekleri ezilerek ateş düşürücü yapılmıştır, kökleri kaynatılarak regl ağrılarının azaltılması akciğer hastalıkları ve sıtma için kullanılmıştır.

Acai çileği çayı faydaları

Sadece meyvesi değil, ki meyve olarak tazeliğini koruyamadığı için genellikle donmuş meyve, püre, meyve suyu ya da çay olarak satılır, acai çayı faydaları da oldukça fazladır. Acai çileği nasıl tüketilir dediğimizde en yaygın alternatif de budur.

Acai çayı faydaları

Kolesterolü düşüren, kanser düşmanı olan ve beyin sağlığını çok olumlu yönde etkileyen acai çayı faydalarına bakalım şimdi de.

  • Kan şekerini düşürür
  • Kilo vermeye yardımcı olur
  • Sinir sistemini korur
  • Enflamasyonu azaltır
  • Antioksidandır
  • Cildi canlandırır
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Oksidatif stresi azaltır
  • Kalp hastalıklarını önler

Acai çileği çayı detoks içecekleri arasında harika bir yere sahiptir. Vücuttaki toksinlerin atılmasıyla birlikte bağışıklık sistemini güçlendirir ve karaciğeri temizler. Böylece vücudun hormon dengesini de düzenler.

Ayrıca böbrek sağlığını da korur ve şeker hastalığı riskini oldukça etkili bir şekilde azaltır. Kas ağrılarına ve kansızlığa da iyi gelir. Cinsel gücü artırdığı yönünde de kanıtlar vardır.

Acai çayı nasıl hazırlanır ve ne kadar içilir? İştah azaltıcı bir yanı olmasına rağmen, ki bu yüzden acai çileği diyeti yapanlar vardır, ama bu niyetle çok fazla içildiğinde zararlı olabilir. Haftada 3 kez içilmesinde fayda vardır. Acai tozu veya acai çileği tohumu ile de hazırlanabilir.

Kaynamış suyu ocaktan aldıktan sonra içine çayı veya tozu ya da meyveyi ekleyerek bekletebilir, bir süre demledikten sonra tüketebilirsiniz.


Acai Çileği Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?


Sinirlendiğinizde yumruklayacağınız bir boks topu ya da büyük bir yastığınız olsun.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler